ESET: Největší internetové hrozby letošního léta

Hned před několika různými škodlivými kódy by se měli mít na pozoru tuzemští uživatelé. Podle analýzy společnosti Eset se nezvaní návštěvníci šíří především prostřednictvím souborů v nevyžádaných e-mailech – to je případ i škodlivého kódu JS/Danger.ScriptAttachment, který je aktuálně nejrozšířenější internetovou hrozbou. Ještě v červnu stál tento malwareza čtvrtinou všech odhalených útoků, v červenci to však bylo už více než 45 procent.

Škodlivý kód JS/Danger.ScriptAttachment může do napadeného zařízení stáhnout další druhy malwaru, nejčastěji tzv. ransomware, což je název pro rodinu vyděračských virů, které začnou šifrovat obsah počítače a uživateli zobrazí oznámení, že za dešifrování musí zaplatit, jinak se ke svým datům již nikdy nedostane. Ani po zaplacení výkupného ale nemají uživatelé jistotu, že se ke svým datům skutečně dostanou. Virus je nutné z počítače odinstalovat a data odšifrovat pomocí speciálního programu. V některých případech to ale není možné.

Druhým nejrozšířenějším škodlivým kódem je Java/Adwind, který otevírá totiž útočníkům do počítače zadní vrátka, kterými se pak kyberzločinci snaží vysát lidem bankovní účet.

Další zajímavosti z společnosti ESET najdete v příloze níže - čtvrtletníku společnosti ESET, nebo v odkazu zde

Přílohy ke stažení